Alumni Award Recipients

DISTINGUISHED ALUMNUS / ALUMNA

2019

Christopher Jon Cartwright ’00
Stephanie Johnson Cartwright ’98

2018

Patrick C. Brown ’95

2017

Mr. Gregory Scott Rhoney ’83
Mrs. Kimberly Deese Holt ’88

2016

Mr. Paul Bennet Little, Jr. ’68
Mr. David Sugg ’81
Mr. Mr. Dwayne Antonio Elder ’91
Mr. Jamie Wilhelm, Jr. ’93
Mr. John Snyder, III ’95
Mr. William Irby ’99

2015

Mr. Donald Douglass ’45
Mr. Stan Bingham ’66
Mr. Tom Pruett ’75
Mr. Michael Taylor ’84
Mr. John Crooke ’90
Mr. Trey Cameron ’97

2014

Mr. Tony Herrin ’72
Mr. Brent L. Perkins ’74
Dr. Sherene McHenry ’85
Mr. Phillip Matthews ’86 Mr. Brad Putnam ’96
Mr. Robert Chase ’99
Mr. Greg Clemmer ’99

2013

Mr. Benson E. Bivens, Jr. ’63
Mr. Gary Coble ’63
Mr. Carl E. Cook ’63
Dr. Herbert Kirk ’63
Mr. Julian A. Reynolds ’63
Mr. J. Mark Horne ’83

2012

Mrs. Meredith Galvin ’62
Mr. Cress Horne ’82
Dr. Julie Chamberlain ’87

2011

Mr. James H. Cauble ’55
Mr. O.J. Sikes, III ’61
Dr. William H. Crouch, Jr. ’71
Dr. William J. Miller ’81
Mrs. Jerri Presson Haigler ’86

2010

Mr. Ted N. Griffin ’69
Mr. Joseph Martin Lee, III ’69

2009

Dr. Thomas Koontz ’60
Rev. Cynthia Whisnant Brasher ’83
Dr. Everette Michael Latta ’59
Mr. Robert Neil Hawkins ’88

2008

Mr. L. Curtis Arnold ’68
Dr. Richard Eugene Moore ’73

2007

Dr. Jerry W. Thomas ’70
Mr. Marvin Little ’48
Mrs. Lavonne Little ’49

2006

Mr. Carl Bennett ’55
Mr. John A. Cox, III ’70
Mr. John G. Hammond ’62
Mr. Allan Rothwell ’67

2005

Dr. Herbert Garrison ’78
Mr. George Hackney ’74
Mr. Patrick Philmon ’72
Dr. Jerry Pierce ’64
Dr. Mark Thompson ’74

2004

Mr. Mike Martin ’64

2003

Dr. Jairy C. Hunter, Jr. ’67

2002

Dr. Donald W. Cameron ’63
Mr. Allen M. Searson ’73
Dr. William B. Coleman ’86

2001

Mr. James Mason ’75
Mr. Jack Watson ’38

2000

Mr. Thomas E. Williams, Jr. ’61
Mrs. Carole Flowers Williams ’61
Mr. Sidney A. Sutton ’48

1999

Mr. Dennis E. Yates ’71

1998

Dr. William L. Perry ’31

1997

Mr. Charles Ray Williams ’55
Mrs. Margaret Chaney Williams ’56

1996

Mr. Ronnie J. Shadd ’72
Mr. Larry Edward Price ’62

1995

Mrs. Marilyn Marlowe Eudy ’82
Mr. Mitch Eudy ’81
Dr. Cullie Funderburk ’56
Mr. Duran McDonald ’61

1992

Mrs. Sui Kay Chan Ku ’57

1990

Dr. Paul Helms ’33
Dr. B. Parthenia Richardson ’71

1989

Mr. James C. Blanton ’49
Mr. Wayne Monroe Drye ’62
Mr. Fred B. Helms ’17

1988

Mr. L. L. Helms ’17

1987

Mr. James H. Glenn ’32
Hon. Jesse Helms ’39
Mr. J. R. Renfrow, Jr. ’34

1986

Mr. Bruce M. Simpson ’43
Dr. Lloyd Y. Thayer ’29

1983

Dr. Craven Allen Burris ’49
Rev. W. Floyd Parker ’58
Miss Grace Yow ’43

1982

Mr. Neild P. Gordon ’51
Mr. Thomas E. Renfrow ’42
Mr. Walter R. Wiley ’25
Mr. Edwin Mark Wilson, Jr. ’40

1981

Mr. William C. Foster ’56
Mrs. Hazel Pittman Hall ’34
Mr. Gordon W. Yarborough ’61

1980

Mr. H. Clark Goodwin ’58
Mr. Leon Levine ’56
Mrs. Georgia Griffin Thayer ’34

YOUNG ALUMNUS / ALUMNA

2019

Seth Thomas Howell ’06

2018

Melanie Jean Romanaux ’07

2017

Ms. Holly Leigh Stegall ’07

2016

Mrs. Ashley Lantz ’02
Mrs. Beth Tafolla-Voetsch ’06
Mr. Ryan Thys ’08
Mrs. Jennifer Bossi ’10

2015

Mr. Neal Holly ’00
Mr. Andrew Smart ’01
Mrs. Stephanie Starnes Traynham ’06

2014

Mrs. Christina Campbell Welch ’00
Mr. Brandon Crumpton ’03
Mr. Christopher Scocco ’06

2013

Dr. Lauri Saleeby ’03, ’07

2012

Dr. D. Brandon Chapman ’02
Mr. Landon Owen ’02

2011

Mr. John E. Welch ’01

2008

Dr. Russell Booker ’91
Sen. Eric Powell ’91

2007

Hon. Jennifer J. Knox ’96

2006

Mr. Joel Barham ’84
Dr. Roy Campbell ’95
Mrs. Marci Timm McGee ’95

2005

Mr. Cameron Corder ’87
Mr. Allen Thomas ’96
Mr. Richard Yadkowski ’96
Mrs. Stephanye Adams Yadkowski ’95

2004

Dr. Christopher Cooper ’93
Mr. Steven Nedvidek ’84

2003

Ms. Ann Hancock ’92

2002

Mr. R. James Waller ’92
Mr. Benjamin E. Sidbury ’98

2001

Mr. Anthony Griffey ’90

2000

Mr. Edward R. Street, Jr. ’94

ALUMNI EXCELLENCE IN SERVICE

2019

Jennifer Ann Foster ’08

2018

Amee Huneycutt Odom ’95

2017

Mr. William T. Crowder, Jr. ’68

2016

Mrs. Christine Odom ’90
Mrs. Kathy Keith ’95
Mrs. Katie Nichols ’00
Mrs. Wendi Hinson ’03
Mrs. Candice Sturdivant ’09

2015

Ms. Barbara Raye Hollifield ’59
Ms. Carolyn Faye Hollifield ’59

2014

Mrs. Carolyn Matthews ’69

2013

Dr. Sylvia Little-Sweat ’61
Dr. Louise Napier ’63

 

CHAMPION OF DIVERSITY

2019

Anthony G. Daise ’02

2018

Rosanny Del Carmen Crumpton ’05

2017 

Dr. Darren Eric Pierre ’04

HONORARY ALUMNUS / ALUMNA

2019

George C. Bower

2018

Windell L. Talley

2017

Mr. Caleb H. Barnhardt, Jr.

2016

James L. McCoy, Jr.

2015

Ms. Betty Baxter
Mr. Lamar Hardman
Mr. Bruce Voncannon

2014

Dr. Jerry E. McGee

2013

Mr. Jim McCollum

2012

Mr. Dave Neu

2011

Mr. Roland Bibeau
Dr. G. Byrns Coleman

2010

Mr. William L. Hudson

2009

Mr. Cliff Hemingway
Mr. Ed Heckman

2008

Mr. William H. Mast
Mr. Jimmy C. Wilson

2007

Mrs. Janice G. Beatty
Mr. John Francis Essic
Dr. Mary Lynn Moss

2006

Mr. Bobby Tamplin
Mr. and Mrs. Larry Woodall (Fredna)

2005

Mrs. Wilma McCollum
The Pharmacy Network National Corporation Board Members
Mr. George Tucker

2004

Mr. Ken Couch

2003

Mr. and Mrs. Bill Harris (Loretta)
Mrs. Francis Davis Simpson
Mr. Harry Sherwood

2002

Ms. Christine P. Billinger
Mr. and Mrs. Clarence Nesbit (Nadine)
Mr. John R. Martin

2001

Mr. Donald Haskins
Mr. Charles Norwood

2000

Mr. and Mrs. Merle Medhurt (Eunice)